Trendy wnętrzarskie 2019 / 2020 na podstawie iSaloni

Kwiecień już dawno za nami, ale to wcale nie oznacza, że nie warto do niego sięgać pamięcią. Po dłuższej przerwie wracamy z iSaloni. Dzisiaj pokażemy Wam krótki film, pokaźną porcję zdjęć i skupimy się na głównych trendach jakie zaobserwowaliśmy podczas tegorocznej edycji iSaloni Salone Del Mobile: Milano

Czym jest właściwie iSaloni? Dla tych, którzy nie mają pojęcia spieszymy z podpowiedzią. Są to targi wnętrzarskie odbywające się w Mediolanie o łącznej powierzchni wystawienniczej 200 tysięcy m2 (jest co zwiedzać, nogi w tyłki wchodzą zawsze po pierwszym dniu), na których znajdziemy ponad 2300 wystawców z branży wnętrzarskiej. W tym roku targi trwały od 9 do 14 kwietnia, a wystawą towarzyszącą było oświetlenie – za rok będą to kuchnie, za dwa znów oświetlenie i tak na przemian.

Co przykuło naszą uwagę i o czym warto wspomnieć? Jest to z pewnością wykorzystanie surowców naturalnych, a mamy tu na myśli głównie drewno i kamień. Można je było zaobserwować na większości stoisk. Nowy trend jaki zauważyliśmy w tym roku to tkaniny, a konkretnie ich grube sploty oraz wzorzystość. Fukcjonalność, to również motyw, który był podkreślony przez wielu wystawców. Kolor i geometria – w tym wypadku powrót do odważnych kolorów… i ogólnie do kolorów. Białe ściany, czy białe kuchnie już są przeszłością. Zauważyliśmy też spadek zainteresowania kolorem zielonym, jednak nasza ściana w salonie tak łatwo się nie podda.

Kamień, czyli najlepsze pochodzi z natury

To właśnie kamień pod różnymi postaciami widzieliśmy w Mediolanie najczęściej. Na przestrzeni krótkiego czasu od targów możemy potwierdzić, że trend ten faktycznie utrzymuje się w branży wnętrzarskiej. Ba, cały czas się rozwija, a producenci proponują  coraz to ciekawsze i trudne do zdobycia rodzaje. Począwszy od klasyki, czyli marmurów – White Carrara, Black Marquina, Baroda Green, kończywszy na bardzo popularnym w tym roku lastryko w nowym wydaniu. Niegdyś kojarzone wyłącznie z pospolitym i dość ponurym materiałem z prl’u, który najczęściej stosowany był w formie parapetów dziś potrafi zaskakiwać i nie jednego sceptyka oczarować.

„Lastryko” materiał budowlany, rodzaj betonowego podłoża utworzony przez mieszaninę wody, cementu, grysu oraz barwnika stosowany do wylewania posadzek”. Powstanie niebawem oddzielny wątek o tym trendzie, w którym totalnie się zauroczyliśmy.

Z czym łączyć kamień? Prawdę mówiąc ze wszystkim. Na targach widywaliśmy go w formie blatu, w przypadku stołów, stolików, ale wystawcy w tym roku postawili też na  kamienne blaty w komodach i stolikach nocnych. Złoto i drewno jako niezawodne trio współgrają z kamieniem idealnie. Jednak nie należy się ograniczać tylko do blatów. Poniżej znajdziecie kilka przykładów, które udowadniają, że wiele przedmiotów codziennego użytku może być wykonanych właśnie z kamienia, który nada im elegancji i szyku. Naszą uwagę przykuł również kształt wykończenia – pojawiło się sporo obłości i zaokrągleń.

Prawo: AL2
Mambo Unlimited Ideas
Mambo Unlimited Ideas
Mambo Unlimited Ideas
Mambo Unlimited Ideas
Prawo: Rexa Design
Prawo: Rexa Design
Editions Milano
Lewo: Vanguard Concept
Lewo: Vanguard Concept

 

Czy to koniec stylu boho?

Stylem boho interesujemy się od ok. 2 lat i to, co możemy powiedzieć to fakt, że nadal się pojawia w aranżacjach, ale nie tak często jak w ubiegłym roku. Dwa lata temu podczas targów praktycznie nie można go było uświadczyć. Tym razem zauważyliśmy ten nurt głównie w meblach outdoorowych. Z boho jest trochę jak z wcześniej wspomnianą zielenią, występuje, ale nie ma na niego takiego szału wsród wystawców. My nadal go uwielbiamy, jest dla nas ponadczasowy jak białe wnętrza, a boho pomieszane ze stylem śródziemnomorskim to idealny zestaw na wakacyjny domek – naszym numer jeden jest letni dom w Marbelli Jona i Janni Olsson.

Najciekawszą aranżację w tym stylu miała grecka firma MIA Collections, którą możecie zobaczyć poniżej, a dalej kilka innych przykładów.

Sika Design
Lewo: Prawo: Nanimarquina
Prawo: Naturtex
Lewo: Kenneth Cobonpue Prawo: Bolia.com
Lewo: Kenneth Cobonpue Prawo: Bolia.com
Lewo: Venom
Lewo: Venom

Mid Century, lata 60 w designie

Lata 50 i 60 to czas, który kochamy. Ze względu na modę, design i klimat. Tym bardziej cieszy nas fakt, że moda z tamtych lat wraca, a na stoiskach mogliśmy podziwiać wiele projektów, które nawiązywały do tamtych czasów. Essential Home zawsze wyznacza trendy, a w tym roku wielu wystawców podążało w ich kierunku. Zwróćcie również uwagę na meble i dodatki z elementami rafii i rattanu. Na targach przewinęło się ich mnóstwo i wierzymy, że przez najbliższy czas trend ten nadal będzie się utrzymywać (jest to materiał ponadczasowy).

String
String
Lewo: Mambo Unlimited Ideas Prawo: HFJ
Lewo: Mambo Unlimited Ideas Prawo: HFJ
Mambo Unlimited Ideas
Mambo Unlimited Ideas
Essential Home
Prawo: Editions Milano

 

Essential Home
Essential Home

 

[fvplayer id=”1″]

Oświetlenie – Euroluce

Grzechem byłoby nie wspomnieć o oświetleniu przy relacji z tegorocznych targów, tym bardziej, że Euroluce w tym roku było dominującą kategorią. Tu również zobaczymy sporo inspiracji z lat 50-60, z kolorami na czele. Królują odcienie zieleni, czerwieni, granatu, żółtego/musztardowego, ale nie możemy oczywiście zapomnieć o naszym ukochanym złotku. Złoto w dodatkach nadal jest zauważalne, ale w oświetleniu jest go nadal najwięcej. Wcześniej wspomniany kamień również wdarł się do wielu projektów oświetleniowych i tego powinno być najwięcej w nadchodzącym czasie.

Arturo Alvarez
Arturo Alvarez
lewo: Vittoria Frigerio prawo: LZF
Elena Salmistraro
Elena Salmistraro
Prawo: Brokis
Prawo: Brokis
Lewo: Contardi Lighting Prawo: Penta Light
Lewo: Contardi Lighting Prawo: Penta Light
Lewo: Pollux Prawo: Laurameroni
Lewo: Pollux Prawo: Laurameroni
PRECIOSA Lighting
PRECIOSA Lighting
Prawo: Brokis
Prawo: Brokis
Lewo: LEMA
Lewo: LEMA
Saba Italia

Kolor we wnętrzu / geometria – powrót do koloru

Wspomnijmy o kolorze. Biel już jest passé, przynajmniej jeśli chodzi o tegoroczne targi. Najwięcej mogliśmy zaobserwować kolorów ziemi, ale nie brakowało też odważnych aranżacji z mocnymi kolorami i geometrycznymi wzorami. Często pojawiały się też kolory fluo, oraz popularny ostatnio petrol. Powrót do koloru najlepiej pokazali wystawcy ze stoiska Seletti – w tym wypadku panuje tam przepych, jednak według nas idealnie obrazuje on nadchodzący trend soczystych kolorów i bogactwa wzorów.

Prawo: Petite Friture
Lewo: Londonart
Brabu
Brabu
Naturtex
Naturtex
Prawo: Miniforms

 

Zapraszamy do naszych przewodników po kolorach:

Tkaniny – grube i oldschoolwe

Tkaniny to również wielki hołd dla przeszłości. To, co mogliśmy zobaczyć to jeden wielki come back tkanin z lat 60, jednak jest to ich odświeżona wersja. Nie są już szorstkie w dotyku, a przeważnie miłe, nie gryzące w tyłek. Wzory to głównie różnego rodzaju kraty, przeplatanki lub geometria. Co nas cieszy – wiele wystawców zadbało o moodboardy, w których zestawili tkaniny z drewnem, kamieniem, próbkami kolorów –  dzięki temu oglądający mógł lepiej wyobrazić sobie do jakiego wnętrza dany mebel czy tkanina będzie idealnie pasować.

Lewo: Galotti & Radice Prawo: Munna Design
Lewo: Galotti & Radice Prawo: Munna Design
Alberta
Alberta

 

Na koniec pokażemy Wam dwa przykłady dotyczące funkcjonalności, do której często przykuwano wagę podczas tej edycji targów. Wielokrotnie zatrzymywaliśmy się na różnych stoiskach i oglądaliśmy nowinki technologiczne, które opanowały świat mebli i dodatków.
Niebawem wracamy z wpisem poradnikowym dotyczącym jazdy samochodem we Włoszech.

[fvplayer id=”2″]

Vanguard Concept

[fvplayer id=”3″]

Pol74

[fvplayer id=”4″]

Literatura Open – Punt

 

Dajcie znać czy wpis przypadł Wam do gustu, a może również byliście na targach?

 

Jako ciekawostkę zobaczcie jeszcze interaktywną wystawę z kategorii Euroluce:

[fvplayer id=”5″]

[fvplayer id=”6″]