Przystanek: Wrocław

Jednych może zaskoczymy, inni zapewne już o nim słyszeli – Dom Na Wodzie. Zacumowany w okolicach Mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Jest to pierwszy taki obiekt w Polsce, powierzchnia mieszkalna zajmuje 200 metrów kwadratowych, a cała bryła waży 170 ton. Dom składa się z 5 pokoi,2 łazienek, aneksu kuchennego i kotłowni. Dach budynku również został wykorzystany jako ogromny taras.

Pomysłodawcą jak i właścicielem domu jest Pan Kamil Zaremba, od pomysłu do zacumowania domu minęło 6 lat. Co zaskakujące koszt budowy takiego domu nie przekracza kwoty jaką zmuszeni jesteśmy wydać budując bryłę na suchym lądzie, czyli około 4tyś zł/metr kwadratowy, koszty obniżają się też dzięki braku konieczności
zakupu gruntu.

Wrocławski dom na cumach w sposób ekologiczny gospodaruje energią. Zastosowano w nim pompy ciepła, które dynamicznie zdobywają polski rynek.  Budowanie takiego budynku do łatwych nie należy, trzeba bowiem dostosować się do praw fizyki. Nie można zapominać o wyporności i jak najlżejszych materiałach użytych do budowy. W tym przypadku zastosowano technologię popularną w Stanach Zjednoczonych – ściany zostały wykonane ze styropianowych paneli, które są wsparte na stelażu z metalowej konstrukcji. To ma za zadanie nadać bryle lekkości i stabilności.

Naszym zdaniem jest to świetna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa, zapewnia piękne widoki i obcowanie z naturą na co dzień. Dom na wodzie jest mobilny, wystarczy podpiąć się do barki, by zmienić miejsce zamieszkania. Dzierżawa kawałka rzeki to grosze w porównaniu do zwykłego czynszu. Budowa takiego domu
to napewno wyzwanie, trzeba dobrze skompletować materiały tak, by dom był bezpieczny i trwały, ponadto trzeba uzbroić się w cierpliwość bowiem przepisy w Polsce nie są jeszcze przystosowane do takich inwestycji.

 

130910111407DLOWR51 2 3barkaŹródło zdjęć: onet.pl ; tuwroclaw.com