Przepis na Żurobarszcz

Zima to idealny czas na rozgrzewające zupy. W sumie jesień również. Do tego można dołożyć okres po stanie upojenia alkoholowego i każdą niedzielę. W klasyfikacji omijamy rosół, więc naszym wyborem jest barszcz biały. Bo po co wydziwiać? Przepisów na barszczożurek jest trylion pińcet, więc przedstawimy Wam coś prostego, smacznego (ale nie z papierka). Jest to według nas najlepsza wersja, która staje w kolejce zaraz za barszczem gotowanym na króliku. Trzy, dwa jeden… najwyższa pora na przepis na coś mokrego!


Barszcz biały

Składniki:
4 – 5 białych kiełbasek (surowych)
zakwas z mąki żytniej ( im więcej mąki na dnie tym lepiej)
4 – 5 ziaren ziela angielskiego
3 ząbki czosnku
1 średnia marchewka
1/2 korzenia pietruszki
2 liście laurowe
majeranek
sól/pieprz
kostka warzywna lub wołowa
2 średnie cebule
250 – 300 gram wędzonego boczku
jajka ugotowane na twardo
kilka ziemniaków

Wykonanie:
Kiełbasę nakłuwamy, wkładamy do garnka, zalewamy dwoma litrami wody i dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, czosnek, marchewkę i pietruszkę. Całość gotujemy na niewielkim ogniu około 40 minut.
W tym czasie obieramy ziemniaki, kroimy w kostkę i gotujemy w oddzielnym garnku. W ten sposób szybciej się ugotują.
Cebulę i boczek kroimy w kostkę. Na patelni podgrzewamy łyżkę oleju, podrumieniamy boczek i dodajemy do niego cebulę. Całość smażymy, aż cebula się zeszkli.
Kiedy wywar będzie gotowy, wyjmujemy z niego kiełbaski, marchewkę i pietruszkę.
Kiełbasę kroimy na kawałki i podsmażamy na patelni z boczkiem, by nabrała rumianego koloru. Marchewkę kroimy w plasterki i wrzucamy z powrotem do wywaru. Całość ponownie zagotowujemy, dodajemy kostkę warzywną i doprawiamy zakwasem powoli go dolewając, cały czas mieszając. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem, dodajemy ugotowane wcześniej ziemniaki i cebulę z boczkiem.

barszcz biały

Na talerze nakładamy zupę, dekorujemy podsmażona kiełbasą, jajkiem i opcjonalnie łyżką śmietany.

przepis na barszcz przepis na barszcz