Jak żegnamy stare powłoki cz. 2

Nadszedł czas na drugą cześć cyklu rozprawiania się ze starymi powłokami na drewnie, którą jest metoda czyszczenia ręcznego.

II. Ręczne czyszczenie drewna – w tym celu zazwyczaj używamy

  • Papier ścierny o różnych gradacjach
  • Gąbki ścierne
  • Cyklinę
  • Skrobaki

szlifowanie mebli

Z czyszczeniem ręcznym zapewne większość z Was już zdążyła się zapoznać, gdyż jest to najbardziej popularna i z pewnością najtańsza metoda czyszczenia drewna. My swoją przygodę z odnawianiem mebli zaczęliśmy właśnie od papieru ściernego. Poniżej po kolei opiszemy zastosowanie narzędzi przydatnych podczas ręcznego czyszczenia drewna.

PAPIER ŚCIERNY – przydaje się w każdej sytuacji, kiedy chcemy pozbyć się starej powłoki. Zazwyczaj prace rozpoczynamy od papieru o niższej gradacji – np. 80 (im niższy nr. papieru, tym grubsze ziarno), który szybciej rozprawia się ze starymi  powłokami, później sięgamy po te delikatniejsze (120 – 240), by wygładzić mebel i zniwelować powstałe rysy. Przy szlifowaniu pamiętajmy, żeby robić to zawsze wzdłuż usłojenia. Bądźmy też czujni przy ustalaniu siły nacisku – nie chcemy przecież mebla zniszczyć.

Źródło: castorama.pl
Źródło: castorama.pl

GĄBKA ŚCIERNA – podobnie jak papier ścierny występuje w różnych gradacjach, jednak według nas jest o wiele lepsza, gdyż dzięki kształtowi kostki wygodniej się nią operuje. Sposób użycia natomiast jest taki sam jak w przypadku papieru ściernego.

gąbka ścierna

CYKLINA – jej użycie wymaga zręczności. Nie mieliśmy jeszcze okazji pracować przy jej użyciu, jednakże dotarliśmy do ciekawych informacji, które powinny być pomocne:

Źródło: dluta.pl
Źródło: dluta.pl
Źródło: dluta.pl
Źródło: dluta.pl

SKROBAK RĘCZNY – zdecydowanie łatwiejszy w użyciu od cykliny, a właściwości posiada takie same. Ostrze osadzone jest na trzonku co powoduje łatwiejsze operowanie. Skrobaki dobrze sprawdzą się także podczas usuwania starych powłok potraktowanych wcześniej żelami do zmywania. Tu również musimy uważać podczas użycia, by nie pokaleczyć drewna.

Źródło: narzedzianonstop.pl
Źródło: narzedzianonstop.pl

Efekt przed i po szlifowaniu gąbką ścierną:

szlifowanie mebli szlifowanie mebli

 

Poprzednią część znajdziecie tutaj: http://bit.ly/starepowloki

C.D.N.