Jak żegnamy stare powłoki cz.3

Dziś przedstawimy ostatnią już część naszego cyklu dotyczącego usuwania starych powłok z drewna. Nie będzie to jednak koniec poradnika. Dostajemy od Was dużo pytań, dzięki czemu pomysły na kolejne porady same do nas spływają.

Źródło: www.budnet.pl/
Źródło: www.budnet.pl/

Przeprowadzając renowację mebla każdy samodzielnie dobiera odpowiednią metodę, przy pomocy której usunie starą powłokę. Często wybór pada na metody mechaniczne, czyli na elektronarzędzia, które przedstawimy poniżej.

III. MECHANICZNE USUWANIE STARYCH POWŁOK

Źródło: http://alefarby.pl
Źródło: http://alefarby.pl

Szlifierka oscylacyjna – chyba najpopularniejsza wśród Was. Stopa tego rodzaju szlifierek ma kształt prostokąta bądź kwadratu. Doskonale sprawdzi się przy szlifowaniu płaskich powierzchni o prostym wykończeniu (np. drzwi, blaty). Im większy rozmiar stopy, tym szybciej uda nam się zakończyć pracę, jednak za duża powierzchnia może być uciążliwa, jeśli potrzebujemy precyzyjności.

 

Źródło: www.festool.info.pl
Źródło: www.festool.info.pl

Szlifierka oscylacyjna typu delta – płyta szlifierska ma kształt trójkąta tzw. „żelazko”, co pozwala na dotarcie w trudniejsze miejsca. Bardzo dobrze radzi sobie przy narożnikach. Idealne do pracy na małych i średnich powierzchni.

Źródło: www.slet24.pl
Źródło: www.slet24.pl

Szlifierka mimośrodowa – ta według nas jest najbardziej „agresywna” w stosunku do drewna. Można ją stosować zarówno do powierzchni wklęsłych czy wypukłych. Praca z nią jest wydajniejsza, ponieważ szlifierka mimośrodowa oprócz ruchów oscylacyjnych wykonuje także ruch obrotowy, co znacznie ułatwia i przyspiesza efekty.
Ten rodzaj narzędzi ma też szersze zastosowanie, wystarczy zmienić tarczę, by korzystać z funkcji polerki.

Źródło: www.cezar.ua
Źródło: www.cezar.ua

Szlifierka taśmowa – ten rodzaj narzędzi jest przeznaczony do szlifowania dużych, zarazem płaskich powierzchni. Szlifierki taśmowe idealnie sprawdzają się podczas usuwania lakieru z boazerii czy podłóg. Taśma szlifierska w tym wypadku wykonuje ruchy w linii prostej, co daje szybki i dokładny efekt. Najcześciej korzystają z nich profesjonaliści w warsztatach.

Podczas pracy ze szlifierką trzeba pamiętać o zmianie gradacji papieru ściernego -zaczynamy najpierw od grubszego, przechodząc do delikatniejszych, niwelujących powstałe ryski.
Warto również pamiętać, iż każda szlifierka pozostawia charakterystyczne ślady, które mogą się uwydatnić po zaolejowaniu czy zalakierowaniu powierzchni. Po zakończeniu szlifowania narzędziami, warto więc mebel przeszlifować raz jeszcze ręcznie papierem o wysokiej gradacji, np 200 – 240.

Tutaj znajdziecie wiele przydatnych informacji, które pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu:  – Klik Klik!!!

Źródło: www.narzedziabaxo.pl
Źródło: www.narzedziabaxo.pl

Opalarka – służy do podgrzewania miejsca, w którym chcemy usunąć powłokę farby, lakieru, lakierobejcy, etc. Ciepłe powietrze powinniśmy kierować pod ostrym kątem do momentu pękania powłoki, następnie skrobakiem zeskrobujemy powłokę, bądź podważamy odchodzący fragment. Niestety użycie opalarki nie należy do najprostszych czynności, bardzo łatwo może dojść do przypalenia drewna, dobrze być więc cierpliwym i pracę wykonywać etapami. Po oczyszczeniu mebla opalarką, tak jak w przypadku szlifierki warto całość przeszlifować ręcznie delikatnym papierem, by osiągnąć idealnie gładką powierzchnię.

Źródło: www.narzedziabaxo.pl/
Źródło: www.narzedziabaxo.pl/

Wiertarka z odpowiednimi akcesoriami – często zapominamy o tym, iż wiertarka, która znajduje się w prawie każdym domu może przydać się w tej pracy. W sklepach budowlanych znajdziemy multum akcesoriów, np. tarczę gumową z trzpieniem i rzepem, do której możemy zastosować krążki ścierne na rzep, czy całą gamę sztyftów szlifierskich. Zakup akcesoriów do wiertarki jest mniej obciążający domowy budżet, a na doraźne prace z pewnością wystarczy.

Źródło: www.katalog.egatools.com/
Źródło: www.katalog.egatools.com/

Przypominamy! Po każdym szlifowaniu za pomocą elektronarzędzi przeszlifujcie meble ręcznie delikatnym papierem ściernym. Powierzchnia będzie idealnie gładka i gotowa do dalszych prac. Prace wykonujcie w dobrze wietrzonych pomieszczeniach, używając rękawiczek ochronnych i masek, ponieważ pył może być niebezpieczny dla zdrowia.

Źródło: www.starychmebliczar.pl
Źródło: www.starychmebliczar.pl